Hemen Arayın
Yorum Yazyazdır
Yapay Rahim İşlemi

Yapay Rahim İşlemi


28.10.2009 16:53:28 Ziyaret Sayısı: 5593

 Mikroenjeksiyon tüp bebek yöntemi günümüzde çok ilerlemiş bir yöntemdir. Örneğin embriyo transferi öncesi embriyoların zar kalınlıkları ölçülür ve kalın olan embriyolara lazerle inceltme işlemi uygulanır. Bu yönteme yardımcı yuvalama adı verilmektedir.

Müteakip defalar denenmesine rağmen gebe kalamayan anne adaylarında yapay rahim işlemi de uygulanabiliyor. Yani annenin rahim zarından örnek alınıp, dışarıda kültürle çoğaltıldıktan sonra embriyolar örnekle birlikte rahme verilerek daha uyumlu şartlarda embriyonun tutması sağlanıyor. Buna ek olarak 5. Güne kadar bekleterek blastosist transferi yapılır. Bu uygulamada en güçlü embriyolar seçilebilmektedir.

Embriyolar anne adayına verilmeden önce yani 8 hücre safhasında iken bir tek hücre alınıp kromozomuna bakılır. Kromozom bozukluğu olmadığı anlaşılanlar anneye geri verilebilir. Buna PGD işlemi adı verilir. Özellikle 40 yaş üzeri anne adaylarında veya farklı tedavi yollarını denemelerine rağmen gebe kalamamış tüp bebek hastalarında faydalı bir yöntemdir.

Bazı anne adayları tüp bebek tedavisi esnasında kullanılan ilaçlara şiddetli tepkiler vermekte, yumurtalıkları büyümekte, karında su toplanmaktadır. Ciddi sağlık sorunları yaratabilen aşırı uyarılma durumu yaşanabilmektedir.

 Ilaçsız tüp bebek diye adlandırılan IVM (invitromaturasyon) uygulamasında, yumurtalıklardaki yumurtalar ilaçsız olarak toplanır ve dışarıdaki bir ortamda olgunlaştırılarak spermler enjekte edilir, oluşan embriyolar anneye verilir.

 

ANNE ADAYLARI DİKKATLİ OLMALI

Maalesef pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da anne adayının işi daha zordur. Çünkü, erkek her seferinde milyonlarca sperm üretebilmekte ama kadının yumurta üretimi ayda bir defada sınırlı kalmaktadır. Bunun için şans artsın diye kadının yumurta sayısını arttırcı işlemler uygulanır. Yani anne adayına bir ay boyunca değişik iğneler yapılmakta sık sık kontrole gitmektedir. Tedavi sürecinde işlemler anne adayına uygulandığı için anesteziyi o almakta embriyo transferi ona yapılmakta ve transferden sonra gebelik testine kadar ki sürede yine kalçadan çocuk düşmesin diye değişik anne adayına yapılmaktadır.

HER MERKEZ TÜP BEBEK MERKEZİ DEĞİLDİR

Bu merkezlerde dikkat edilecek bir diğer husus ise, ekibin konusunda uzman ve deneyimli olması ile kullanılan teknolojinin dünya standartlarında olup olmadığıdır. Bu konuda tedavi öncesi ve sonrasında anne baba adaylarının bilgilendirilmesi, onların gelişen teknolojiler hakkında eğitilmesi de çok önemlidir.